Uprawa kaki

Kaki (hebanowiec wschodni) jest drzewem o krzaczastym pokroju. W zimie zrzuca liście. Jest rośliną dwupienną, posiada więc rośliny męskie i żeńskie. Owoce mogą się rozwijać bez zapylenia, ale wtedy nie posiadają nasion. Rośnie w obszarach podzwrotnikowych, pochodzi z Chin i Japonii. Obecnie uprawiana również nad basenem Morza Śródziemnego.
Na naszym rynku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym łatwo kupić owoce szaron. Jest to nowsza odmiana kaki. Niedojrzałe owoce kaki zawierają bardzo dużo garbnika i nadają się do jedzenia dopiero jak są dojrzałe, wraz z dojrzewaniem garbniki zanikają. Skórka ze względu na zawartość tanin jest niejadalna. Owoce szaron nie zawierają tanin i mają cieńszą jadalną skórkę. Owoce szaron powstają z niezapylonych owoców i generalnie nie posiadają nasion. Jedynie bardzo rzadko spotyka się pojedyncze nasiona w owocach szaron.
Szarony są jednymi z moich ulubionych owoców i zjadłam ich dość dużo. Tylko raz trafiłam na owoc zawierający nasiona, konkretnie 2 nasiona. Taki prezent na wigilie 2011. Mam nadzieję, że coś z tych nasion wyrośnie.
Na zdjęciu owoc i nasionko. Jak widać nasionko jest dość duże.

Uprawa Kaki lubi jasne i osłonięte stanowiska, starsze rośliny znoszą nieduże mrozy. Jesienią tracą liście. Wiosną nawozimy roślinę raz w tygodniu, latem raz w miesiącu a zimą przestawiamy w chłodne miejsce i ograniczamy podlewanie. Zimą nie należy też nawozić kaki.
Przez krótki czas może wytrzymać bez wody, ale ziemia nie powinna całkowicie wyschnąć, nie lubi wietrznych stanowisk. Odznacza się dość powolnym wzrostem. Korzenie sięgają głęboko, więc roślina powinna mieć odpowiednio dużą doniczkę.
Rozmnażanie z pestki Nasiona przed włożeniem do ziemi należy na pewien czas umieścić w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Później wkładamy je poziomo do ziemi, nasiona powinny być przykryte około centymetrową warstwą
Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. Kiełkują w temperaturze około 15-20°C. Po wykiełkowaniu potrzebują jasne lub nawet bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Młode rośliny nie są odporne na mróz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *