Tamarillo – uprawa

Tamarillo inaczej cyfomandra grubolistna (cyphomandra betacea) zwana czasem pomidorem drzewiastym jest sporym krzewem, w warunkach naturalnych osiąga 3-4 metry wysokości. Wywodzi się z Ameryki Południowej – Ekwadoru, Boliwii i Peru. W Andach żyje nawet na wysokościach do 2500m n.p.m. Najlepiej rośnie w umiarkowanie chłodny regionach bez silnych mrozów.
Uprawa Potrzebują żyznej dobrze zdrenowanej ziemi, najlepiej z dodatkiem drobnego żwiru. Początkowo liście są blade. Po około pół roku zaczynają się rozwijać mocniejsze, ciemnozielone liście wielkości dłoni. Roślina potrzebuje dużo światła i wody, podłoże nigdy nie powinno wyschnąć. W okresie letnim możemy wynieść doniczkę na dwór w osłonięte o ocienione miejsce, nawozimy raz w tygodniu. W okresie zimowym powinna stać w chłodnym miejscu – 10-15 stopni. W tym czasie nie nawozimy i oszczędnie podlewamy. Rośliny wytrzymuje lekkie mrozy, ale wtedy zrzucają liście.
Rozmnażanie z pestki Owoce tamarillo są dostępne w naszych sklepach. Mają lekko kwaskowy smak, miękkie nasiona umieszczone w miąższu. Aby wyhodować roślinkę, nasiona dokładnie myjemy i wycieramy ręcznikiem, aby nie pozostały na nich pozostałości miąższu. Oczyszczone nasiona kiełkują po 3 tygodniach, można skrócić ten czas oczekiwania do kilku dni. W tym celu oczyszczone i wysuszone nasiona wkładamy do lodówki na 24 godziny.
Nasiona wkładamy do torfu, lekko przykrywamy ziemią i ustawiamy w ciepłym miejscu o temp. 20-25 stopni. Jak siewki wzejdą powinny stać w jasnym miejscu. Jak rozwiną się liście, możemy przesadzić rośliny do doniczek z ziemią do kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *