Marakuja – uprawa

Passiflora (męczennica jadalna lub marakuja) jest szybko rosnącym pnączem, potrzebuje więc podpory do wspinania się. Może osiągać do 15m długości. Posiada duże ozdobne kwiaty, po raz pierwszy kwitnie po 1-3 latach. Roślina pochodzi z górskich terenów Meksyku i Ameryki południowej.

Uprawa Powinna być uprawiana w słońcu, w lecie może przebywać na dworze. Im większa ekspozycja na słońce, tym częściej należy zraszać roślinę. Wiosną i w lecie należy roślinę nawozić raz na 2 tygodnie. Starsze rośliny można nawozić rzadziej, ale w okresie kwitnienia lepiej dostarczać nawóz tak jak młodym sadzonkom co 2 tygodnie. W tym czasie trzeba też roślinę obficie podlewać, ale nie należy dopuszczać do pozostawania wody w podstawce. Może to spowodować gnicie korzeni. Podłoże powinno zawierać dużo organicznej materii i mieć lekko kwaśny odczyn. W celu zakwaszenia na wierzch ziemi możemy położyć warstwę kory.

W zimie roślina przechodzi okres spoczynku. Dlatego też w połowie sierpnia ograniczamy nawożenie i podlewanie, od października przestajemy nawozić. Marakuja powinna zimować w miejscu jasnym i chłodnym. W tym czasie podlewamy roślinę bardzo oszczędnie. Pod koniec okresu spoczynku, w lutym, warto przycinać roślinę nad 4-8 oczkiem, aby wypuściła nowe pędy. W tym samym czasie ją przesadzamy, raz na 2-3lata.
Pędy wypuszczają wąsy. Wąsy nie powinny oplatać pędów, ponieważ osłabia to roślinę.

Rozmnażanie z pestki Owoce marakuji są bardzo lekkie. W galaretowatym orzeźwiającym miąższu znajdują się liczne nasionka. Nasiona dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z resztek miąższu i osuszamy. Wysiewamy po kilka do ziemi torfowej i przykrywamy cienką około 0,5cm warstwą podłoża. Pozostawiamy w ciepłym (20-23°C) miejscu. Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się kiełki. Sadzonkę przestawiamy w dobrze oświetlone miejsce i obficie podlewamy. Marakuja dość szybko wykształca korzenie i wtedy najlepiej przesadzić ją do bogatej w materię organiczną ziemi. Dość szybko należy też podeprzeć roślinkę palikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *