Jagody Goji – uprawa

Kolcowój chiński (jagody Goji) jest krzewem rosnącym do 1-2 metrów. Kwitnie od początku lata do pierwszych przymrozków, ma niewielkie fioletowe kwiaty. Owoce natomiast są podłużne, czerwone i bardzo delikatne, dojrzewają od sierpnia do października. Jadalne są tylko dojrzałe czerwone owoce, można je suszyć na słońcu lub w piekarniku w celu lepszego przechowywania.
Kolcowój jest rośliną mało wymagającą, może rosnąć nawet w ubogich glebach, jednak nie lubi podłoża ciężkiego, gliniastego i podmokłego. Zalecana jest ziemia lekka i przepuszczalna. Najlepiej owocuje na stanowiskach ciepłych i nasłonecznionych. Jest odporny na suszę i mrozoodporny do -26st C. Dzięki temu w Polsce z powodzeniem możemy uprawić kolcowój chiński w gruncie.

Jagoda Goji dobrze znosi przycinanie, które jest zalecane w celu przyspieszenia wzrostu i lepszego owocowania. Goja charakteryzuje się długimi, delikatnymi pędami i wobec tego wymaga podpór.

Warto mieć świadomość, że kolcowój chiński ma bardzo bliskiego krewnego – kolcowój pospolity który jest trochę większym krzewem. Podstawowa różnica jednak polega na innym smaku i właściwościach owoców. Niedojrzałe owoce kolcowoju pospolitego zawierają substancje toksyczne i mogą być trujące. Kolcowój pospolity można w Polsce spotkać dziko rosnący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *