Uprawa liczi

Liczi jest długowieczne, w naturze może żyć nawet ponad 1000 lat, pochodzi z Azji. W naturze owocuje po 3-5 latach. Nie zrzuca liści na zimę. Młode liście początkowo są pomarańczowe lub czerwone, po pewnym czasie odbarwiają się na zielono.

Uprawa: Liczi w naszych warunkach klimatycznych jest trudne w uprawie, głównie z tego powodu, że potrzebuje dużo światła. W zimie najlepiej doświetlać rośliny. Liczi lubi dużą wilgotność powietrza, ciepło i zraszanie liści. Źle toleruje zasolenie gleby, zbyt twardą wodę, upał oraz zbyt niskie temperatury (poniżej 15st). Nie lubi przemoczenia i wiatru. Na złe warunki roślina reaguje usychaniem brzegów liści i późniejszym ich opadaniem. Co roku wiosną liczi należy przesadzać, można wtedy przyciąć korzenie. Gdy korzenie są zbyt gęste liczi ma utrudnione wchłanianie wody i składników odżywczych, co źle wpływa na jego kondycję.

Rozmnażanie z pestki: Nasiona liczi szybko tracą zdolność kiełkowania, należy więc wysiewać je zaraz po wyjęciu z owoców. Nasiona oczyszczamy i moczymy w ciepłej (około 30st) wodzie przez 2 dni, później wysiewamy poziomo na głębokości 1,5-2cm w ziemi torfowej. Podłoże musi być stale wilgotne a liczi najlepiej kiełkują w temperaturze 22-25st.

Kilkukrotnie próbowałam wysiać liczi, ale niestety bez powodzenia. Pod koniec maja 2013 przyjechała do mnie młoda roślinka liczi, która 31.05 wyglądała tak:

liczi 31.05

 1. Witam 🙂 Mąż kupił kilka owoców liczi 🙂 Poczytaliśmy trochę i stwierdziliśmy że spróbujemy uprawiać liczi 🙂 z 8 pestek wykiełkowały dwie 🙂 Jedno liczi ma już ok 10cm wysokości a druga pestka dopiero puscila kielek 😉 mam nadzieje ze sie utrzyma i bedziemy mieli piekne drzewka liczi w domu 🙂 Mam jeszcze pytanie. Czy liczi w warunkach domowych bedzie owocowac???

  • Gratuluję wykiełkowania liczi i życzę powodzenia w uprawie. Gdzieś w sieci znalazłam informacje, że możliwe jest kwitnięcie i owocowanie w naszych warunkach domowych, sądzę jednak, że jest mało prawdopodobne. Liczi potrzebuje dużo światła i źle znosi przeciągi, suche powietrze i twardą wodę.
   W warunkach naturalnych kwitnie po 3-5 latach.

 2. witam mi tez sie udalo wyhodować liczi powiem wam ze mi 1 przywiozl kolega z holandii i z poczatku polozylem na gaze tak jak sie robilo za czasow szkolnych z grochem wykielkowala mi a nastepnie wsadzilem do wody i juz ma ok. 15cm już pojawiaja sie listki….:)

 3. Witam:)
  Pewnego razu poszedłem do sklepu kupiłem liczi (owoc), zostały mi pestki i stwierdziłem trochę poczytam, pobawię się w ogrodnika z 4 pestek wyrosły 3 liczi na ok.10-15cm wysokości w ciągu 2 tygodni:) na razie listeczki czerwone i pomarańczowe, mam nadzieję że fajnie będą rosły;)

 4. Witam, posiadam liczi od niecałego roku(ok.20cm), wyhodowane z pestki, przez cały czas rosło mniej więcej równomiernie ale ostatnio zaczęło się chyba buntować ponieważ co zaczynały pojawiać się zawiązki na listki(2-3mm) to od razu odpadały:( Ma ktoś może pomysł co może być powodem? Mam jeszcze jedno pytanie czy liczi się czymś nawozi?

  • Czy udało Ci się opanować usychanie liści? Powodem może być przesolone podłoże wynikające z podlewania zbyt twardą wodą, w takiej sytuacji najlepiej roślinę przesadzić do świeżej ziemi.
   Co do nawożenie – znalazłam informację, że należy liczi nawozić raz w miesiącu. Osobiście nieregularnie nawożę biohumusem, ale niestety moje liczi od połowy lata jest w złej kondycji….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *