Kawa arabska – uprawa

Kawa arabska jest krzewem lub drzewem zimozielonym. Pochodzi z Abisynii i Mozambiku. Obecnie dla owoców jest uprawiana w strefie międzyzwrotnikowej.
Ze względu na efektowne błyszczące liście jest chętnie uprawiana jako doniczkowa roślina ozdobna. Kawa w warunkach mieszkaniowych może również zakwitnąć i owocować.
Uprawa: Kawa powinna rosnąć w lekkiej przepuszczalnej ziemi. Z racji pochodzenia lubi stanowiska jasne i ciepłe, ale nie powinna być narażona na zbyt ostre bezpośrednie nasłonecznienie. Od poparzenia może wystąpić brązowienie liści.
Podlewać roślinę należy niezbyt często, dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. W okresie zimowym można kawę podlewać oszczędniej.
W przypadku przelania liście kawy brązowieją na obrzeżach a później usychają.
Nawozić najlepiej w okresie letnim preparatem do rododendronów.
Lubi zraszanie liści i dużą wilgotność powietrza.
Rozmnażanie z nasion: Nasiona kawy bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Już po kilku tygodniach od zbiorów mogą nie być zdolne do kiełkowania. Ze świeżych nasiona przed wysianiem należy delikatnie zdjąć cienka osłonkę i następnie moczyć je w letniej wodzie przez około 24 godziny. Później wystarczy nasiona wcisnąć do ziemi płaską stroną do dołu. Nie trzeba nasion przykrywać dodatkową warstwą ziemi.

Osobiście bezskutecznie wysiewałam  nasiona kupione w Internecie. Na opakowaniu miały dość długi termin ważności, ale nie wykiełkowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *