Uprawa drzewa oliwnego

Drzewa oliwne pochodzą z basenu Morza Śródziemnego, są znane na całym świecie. W naturze są długowieczne i osiągają do 6 metrów wysokości. Można je również uprawiać w donicach. Mają małe owalne liście, które są szarozielone od góry i białe od dołu.

Uprawa: Najlepiej czują się na stanowiskach jasnych i ciepłych, najlepiej intensywnie nasłonecznionych. W polskim klimacie mogą być uprawiane na dworze, ale tylko w sezonie letnim. Przed pierwszymi przymrozkami należy wstawić je do pomieszczenia. Oliwka jest wrażliwa na mróz i zimne przeciągi. Na zimę może zostać przeniesiona do temperatury pokojowej nawet powyżej 20stC. Jednak zakwitnie i zaowocuje tylko wtedy, gdy w okresie zimowym ma czas spoczynku i przebywa w temperaturze około 10stC.

Drzewa oliwne są przystosowane do upałów, mogą przetrwać krótkotrwałą suszę. Powinny rosnąć w dobrze przepuszczalnej ziemi. Należy je podlewać rzadziej, ale obficie. Nie mogą stać w wodzie. Raz w roku dobrze jest przesadzać oliwki w większej donicy. Nawożenie powinno być umiarkowane.

Rozmnażanie: Możliwe jest rozmnażanie z pestek, jednak kiełkowanie trwa długo, nawet kilka miesięcy. Możliwe też jest rozmnażanie wegetatywne z półzdrewniałych pędów. Sadzonki najlepiej pobierać w czerwcu lub lipcu. Piętkę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do ziemi.  Sadzonki umieszczamy w wilgotnym i ciepłym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *