Prawdopodobnie flaszowiec

Mniej więcej na przełomie roku od znajomych dostałam 2 nasiona, zostały po owocach zjedzonych gdzieś na południu Europy, niestety nie potrafili powiedzieć jakie to były owoce.Wobec tego nasiona wysiałam do uniwersalnej ziemi i po około miesiącu wykiełkowały i teraz wyglądają tak:

flaszowiec01 2015_02

Najprawdopodobniej są to flaszowce, może flaszowce peruwiańskie (inaczej annona cherimola, cherymoja lub czerymoja). Drzewo pochodzące z Ameryki Południowej, obecnie uprawiane również w Izraelu i południowej Hiszpanii. W warunkach naturalnych rośnie do około 6-8m. Owoce (zwane też jabłkami cukrowymi) są smaczne, miąższ kremowy, słodki, zawierający twarde nasiona wielkości fasoli. UWAGA – nasiona są trujące.

Cherymoja dobrze rozmnaża się z nasion. Temperatura kiełkowania powinna wynosić około 27st, ale moje roślinki wykiełkowały w temperaturze około 20st. Flaszowce są dość łatwe w uprawie, ale powinny mieć jasne stanowisko. W lecie można wystawić je na dwór. W okresie zimowym dobrze jest zapewnić roślinom okres spoczynku w temperaturze 10-15st. W tym czasie roślina traci część liści, później w tym miejscu wyrastają nowe łodygi. Charakterystyczną cechą flaszowców są skierowane w dół stożki wzrostu, które wyglądają jakby zwiędły. To tylko błędne wrażenie i nie ma potrzeby martwić się opadniętymi najmłodszymi listkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *