Drugi rok owocowania papryczki serrano

Młode papryczki serrano zakwitły w kwietniu i pojawiły się na nich pierwsze owoce. Część tych owoców osiągnęła już docelową wielkość i prawdopodobnie niedługo będą się przebarwiać na czerwono.

Zeszłoroczna papryka również zakwitła i zawiązały się na niej owoce. Niektóre owoce są już dość duże, ale kolejne kwiaty cały czas się pojawiają. Niektóre stare pędy uschły i usunęłam je, ale wyrosły też nowe pędy. Na poniższym zdjęciu roślina, która jest dowodem, że papryczki serrano są przynajmniej dwuletnie.

papryka10

Następny szarańczyn strąkowy

Niestety szarańczyn, który wykiełkował rok temu, usechł jeszcze w czasie lata.

Właściwie zapomniałam już o pestkach które w zeszłym roku zostawiłam na wilgotnej wacie w zamkniętym słoiku. Pod koniec marca 2014 zajrzałam do tego słoika i okazało się, że dwa nasiona szarańczyna wypuściły korzonki. W tej sytuacji siewki przeniosłam do ziemi kwiatowej i postawiłam w słonecznym miejscu – czyli na wschodnim parapecie. Pierwsze zdjęcie jest z 08.04, jak ledwo pojawiły się liście właściwe.
szaranczyn01Drugie zrobiłam 23.05.14. tym razem szarańczyn rośnie szybciej niż te które miałam wcześniej. szaranczyn02

Granat

Jesienią granat zrzucił liście i został przestawiony na zimowanie do jasnego pomieszczenia z temperaturą około 10stC. Bardzo dobrze przetrwał zimę, był delikatnie podlewany raz w tygodniu, tak aby bryła korzeniowa nie wyschła za bardzo. Do mieszkania przestawiłam go około końcówki marca, przed 10 kwietnia miał już sporo liści. Teraz wygląda jak na zdjęciu.  granat04

Męczennica błękitna zrobiła mi miłą niespodziankę

Męczennica od początku kwietnia coraz to kwitnie. Pojawiają się nowe kwiaty i zaraz więdną, najczęściej jeden kwiat jest w pełnym rozkwicie, poprzednie usychają i odpadają, a obok rozwijają się następne pąki. Do tej pory tylko kilka razy jednocześnie kwitły dwa kwiaty.
Męczennica zaczęła się też rozkrzewiać i powstaje coraz gęstsza plątanina pędów. Kilka dni temu zauważyłam jeden owoc, który robi się coraz większy. Bardzo jestem ciekawa czy dojrzenie.

Do tej pory nie zapylałam kwiatów, ale skoro jeden owoc powstał, to już teraz zapylam kwiaty, może owoców będzie więcej.

Tak wygląda cała roślina. Można zobaczyć sporo śladów po starych kwiatach, jest tez trochę pąków, po prawej za liśćmi schował się jedyny teraz kwiatek, a spostrzegawczy mogę wypatrzeć też zielony, jeszcze mały owoc.

blekitna7a blekitna7bTak dziś w zbliżeniu wygląda owoc.
blekitna7c