Kiełkowanie kaki

Trzy dni temu siewka wyjrzała z ziemi. Jest jedna siewka z nasionka, które było chłodzone. Jeszcze nie pokazały się liścienie, siewka wygląda jak na zdjęciu i z każdym dniem jest większa.

Pestki daktyli

Zauważyłam małe korzonki wystające z niektórych pestek. Aby korzonki nie zgniły, przełożyłam pestki na wilgotną watę do zamkniętego słoika. Słoik stoi na kaloryferze.

Na początku stycznia zjadłam suszone daktyle a pestki po oczyszczeniu włożyłam do wody. Kubek z wodą postawiłam na kaloryferze. Po jakimś czasie z pestek zdrapałam osłonkę i znowu postawiłam w wodzie na kaloryferze.

Palma daktylowa – uprawa

O palmach można poczytać w bardzo wielu miejscach. Więc tu będzie oszczędnie.
Daktylowce lubią stanowiska jasne, ale nie powinny stać w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Podlewać należy umiarkowanie. Dość obficie w okresie wzrostu, ale dopiero wtedy gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Oraz oszczędnie w czasie zimowym. Szczególnie w zimie trzeba uważać, aby rośliny nie przelać. Palmy powinny rosnąć w wysokich i wąskich donicach, najlepiej w dobrze przepuszczalnej ziemi do palm. Lubią dużą wilgotność powietrza.

Najczęstsze problemy przy hodowli:

  • szkodniki – za wysoka temperatura i za mała wilgotność powietrza,
  • choroby liści – brak świeżego powietrza,
  • żółte plamki – za mała ilość światła,
  • brązowienie końcówek liści:
    • zbyt obfite podlewanie – głównie zimą,
    • przesuszenie bryły korzeniowej w okresie wzrostu nowych pędów – głównie latem,
    • za duża twardość wody, która powoduje szkodliwe zasolenie ziemi.

Rozmnażanie z pestki Pestki daktyli należy wysiać od razu po zjedzeniu owoców, ponieważ szybko tracą zdolność kiełkowania. Po oczyszczeniu należy włożyć je do ciepłej wody na 48 godzin i postawić w ciepłym miejscu. Później sadzimy w ziemi do palm lub w torfie z piaskiem poziomo na głębokości około 2cm. Ziemia musi być cały czas wilgotna a temperatura około 25°. Po kilku miesiącach powinny wykiełkować. Wyższa temperatura skraca czas kiełkowania.

Dla największej guawy znalazłam inny dom, już nie mogła dłużej stać w za małym dla niej oknie. Po przycięciu wypuściła nowy stożek wzrostu w tym samym miejscu oraz dodatkowe łodygi. Guawa średnia bardzo dobrze zareagowała na zmianę doniczki. Ma nowe pędy i duże nowe liście. Rośliny mają 77 i 90 cm. Obecnie wolniej rosną.

Roślinka ma obecnie 60cm, mocno wygina się w stronę światła, więc obracam ją, aby rosła prosto. Niestety końcówki niektórych liści zaczęły obsychać. Prawdopodobnie ze względu na suche powietrze.

Pierwsze kiełkowanie tamarillo

28.12.11 rano zauważyłam 2 siewki. Wykiełkowały z nasion chłodzonych. Na zdjęciu z dziś wyglądają tak.
Około 12.12.11 wysiałam nasiona do ziemi – mieszanki kwiatowej z torfem. Część nasion wcześniej chłodziłam w lodówce, część nie. Owoc kupiłam w supermarkecie, dojrzały, mocno czerwony.