Guawa – kiełkowanie

W grudniu wysiałam nasiona do ziemi – mieszanki kwiatowej z torfem.
Czas kiełkowania był dość długi, po około czterech miesiącach pojawiły się siewki.

W kwietniu z liścieni powstały małe roślinki i od tego momentu zaczęły szybko rosnąć. Wymagały częstego podlewania. Stoją w dobrze nasłonecznionym miejscu na parapecie od strony wschodniej. Światło bezpośrednie im nie przeszkadza.

Rozwój młodej roślinki

Młoda roślina rośnie bardzo szybko, tutaj zdjęcie awokado właściwego z 03.05.11. Stoi w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu.

Wcześniej miałam kilka roślinek awokado właściwego. Wyrosły ładne i wyglądały zdrowo, ale po niedługim czasie, jak okres pierwszego wzrostu minął, liście zaczynały im usychać i odpadać. Działo się to mniej więcej miesiąc, dwa miesiące po wsadzeniu do ziemi. Żadne pasożyty nie były widoczne.

Prawdopodobną przyczyną był:
– w dwóch przypadkach – mało wykształcony system korzeniowy w momencie przesadzania do ziemi. Przesadzałam do ziemi jak korzeń zaczynał się zaginać o dno szklanki lub niedługo później i pojawiał się kiełek.
– zbyt ostre słońce – roślinka w lecie stała na parapecie. Pojawiły się plamy na liściach, później liście uschły i odpadły.

Guawa – uprawa

Guawa zwana inaczej gruszlą jabłkową jest wiecznie zielonym drzewem. W warunkach naturalnych wyrasta do 10 metrów. Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki.
Uprawa W lecie guawę należy obficie podlewać i nawozić. W zimie mniej podlewamy, ale trzeba dbać, aby ziemia całkowicie nie wyschła. Wytrzymuje mrozy do -3 stopni, ale zimą nie powinna przebywać w temperaturze niższej niż 10-15 stopni. Może się zdarzyć, że wczesną wiosną zrzuci wszystkie liście, ale od razu w tych samych miejscach zaczyna odrastać nowe. Raz w roku należy roślinę przesadzać. Z własnych doświadczeń wynika, że gruszla jest bardzo wrażliwa na za małą doniczkę. Przestaje wtedy rosnąć, a liście jeśli się pojawiają, to są małe.
Rozmnażanie z pestki W smacznych owocach znajdują się liczne jasne i twarde pestki. Po oczyszczeniu pestki wkładamy do wody o temperaturze około 50°C na 20 minut. Później przekładamy po kilka do doniczek i przykrywamy około centymetrową warstwą ziemi. Doniczki odstawiamy w ciepłe miejsce o temperaturze 20-25°C. Ziemia powinna być stale wilgotna. Gruszla rośnie szybko. Młode rośliny powinny mieć temperaturę nie niższą niż 18°C.

Hodowla awokado

Awokado właściwe ( Persea americana) jest drzewem kulistym, w naturalnych warunkach osiąga 8-10 metrów. Pochodzi z Ameryki Środkowej.
Hodowla Większe rośliny należy przesadzać raz w roku wczesną wiosną, a następnie umieścić w chłodnym zacienionym miejscu i obficie podlewać. Latem należy nawozić raz na 2 tygodnie, starsze rośliny można wystawić na zewnątrz. Zimą rośliny nie powinny przebywać w temperaturze niższej niż 10-15 stopni. Rośliny lubią dużą wilgotność powietrza. Jeśli wilgotność jest za mała mogą usychać końcówki liści. Końcówki liści mogą usychać również ze względu na przelewanie awokado.
Rozmnażanie z pestki Z owocu awokado należy wyjąć pestkę, oczyścić i na 48 godzin włożyć do letniej wody. Po tym czasie wyjmujemy pestkę z wody i obieramy z brązowej skórki. Przygotowaną pestkę należy nabić na wykałaczki z trzech stron i taką konstrukcję opieramy na brzegach słoika tak, aby okrągły koniec pestki był zanurzony w wodzie a ostry koniec wystawał ponad naczynie. Dolny koniec nasiona musi być cały czas zanurzony w wodzie. Tak przygotowane nasiono odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce.