Mango

Mango rośnie dość szybko. Co jakiś czas pojawia się grupa – po 5-7 nowych liści. Młode liście najpierw są jasnozielone, bardzo delikatne i rosną w oczach. Po kilku dniach, gdy osiągną już swoja maksymalną wielkość, stają się grubsze i dość sztywne.W ostatnich dniach lipca mango wyglądało tak:

mango 28.07.14

W maju roślinka została zaatakowana przez mszyce. Na szczęście jednorazowy oprysk pozwolił przepędzić szkodniki. W tamtym czasie dwa wtedy młode listki częściowo uschły a inny został lekko zdeformowany. Po oprysku usychanie liści się zatrzymało i do teraz się nie zmieniają.

Moje mango

W pierwszej połowie grudnia po zjedzeniu mango została pestka. Dokładnie oczyściłam ją z miąższu, ogoliłam włoski i na kilka dni w całości włożyłam do wody.

Po niedługim czasie 3-5 dni okazało się, że pestka pękła. Chciałam zdjąć zewnętrzną twardą część pestki, ale przy jej rozchylaniu okazało się, że zalążek mocno się trzyma osłonki. W tej sytuacji rozchyloną, otwartą pestkę wsadziłam w pionie do ziemi, tak aby górna węższa połowa wystawała ponad ziemię. Całość postawiłam w najcieplejszym możliwym miejscu, pod sufitem w kuchni. Po niedługim czasie mango zaczęło kiełkować i już 28.12.13 wyglądało tak:

mango 28.12.13Kiełkującą roślinkę przestawiłam na dobrze oświetlony wschodni parapet i niebawem pokazały się pierwsze liście. Początkowo liście były bardzo delikatne, jasno zielone i cienkie. Drżały przy najlżejszym ruchu powietrza. Dopiero jak osiągnęły swoją maksymalną wielkość to zrobiły się ciemnozielone i twardsze. Poniżej zdjęcia z 02.01.14 i  17.02.14.

mango 02.01.14mango 17.02.14