Awokado przed zimą

Na przełomie roku 2013/2014 wykiełkowało nowe awokado, na początku było dość wysokie i delikatne.

Awokado w maju 20143awokado01 2014_05W lecie 2014 awokado miało przygodę ze szkodnikami. W pewnym momencie zauważyłam, że większość liści jest podziurkowana. Na szczęście po jednorazowym oprysku problem został wyeliminowany. Na poniższym zdjęciu widać dziurki na jednym ze starszych liści.

Jesienią 2014 przeprowadzałam się do nowego mieszkania, awokado niestety mocno odchorowało tę przeprowadzkę i straciło większość liści. Liście brązowiały i usychały na końcach i dookoła, a później opadały. Jednak po okresie adaptacji zaczęły pojawiać się nowe zdrowe i coraz większe liście.

Awokado w styczniu 2015

3awokado02 2015_01

Obecnie awokado ma około 120cm i rośnie dobrze. Stoi w niezbyt jasnym miejscu i wygina się w stronę światła.3awokado03 2015_10

Awokado po zimie

Awokado zimę przetrwało w dość dobrej kondycji, niestety wiosną zaczęło tracić liście. Pojawiły się już młode listki, ale stare wysychają szybciej niż w zimie i licznie opadają. 28.04 roślinka wyglądała tak:

awokado 28.04Później przesadziłam awokado do nowej ziemi i większej doniczki. Korzenie ma dość delikatne i mało rozbudowane.

Na wszystkich liściach można zauważyć, że końcówki usychają. Na szczęście awokado prawie nie straciło liści. Przez ostatni miesiąc zostało przesuszone. Było podlewane bardzo oszczędnie dopiero wtedy, gdy ziemia na wierzchu doniczki już całkiem wyschła. Dodatkowo w pomieszczeniu często działa nawilżacz powietrza. Kilka dni temu po bardzo długiej przerwie awokado wypuściło 2 nowe listki. Bardzo podobnie zachowuje się awokado czerwone. Daje to nadzieję, że ostatnie zabiegi są skuteczne.

Rozwój młodej roślinki

Młoda roślina rośnie bardzo szybko, tutaj zdjęcie awokado właściwego z 03.05.11. Stoi w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu.

Wcześniej miałam kilka roślinek awokado właściwego. Wyrosły ładne i wyglądały zdrowo, ale po niedługim czasie, jak okres pierwszego wzrostu minął, liście zaczynały im usychać i odpadać. Działo się to mniej więcej miesiąc, dwa miesiące po wsadzeniu do ziemi. Żadne pasożyty nie były widoczne.

Prawdopodobną przyczyną był:
- w dwóch przypadkach – mało wykształcony system korzeniowy w momencie przesadzania do ziemi. Przesadzałam do ziemi jak korzeń zaczynał się zaginać o dno szklanki lub niedługo później i pojawiał się kiełek.
- zbyt ostre słońce – roślinka w lecie stała na parapecie. Pojawiły się plamy na liściach, później liście uschły i odpadły.

Hodowla awokado

Awokado właściwe ( Persea americana) jest drzewem kulistym, w naturalnych warunkach osiąga 8-10 metrów. Pochodzi z Ameryki Środkowej.
Hodowla Większe rośliny należy przesadzać raz w roku wczesną wiosną, a następnie umieścić w chłodnym zacienionym miejscu i obficie podlewać. Latem należy nawozić raz na 2 tygodnie, starsze rośliny można wystawić na zewnątrz. Zimą rośliny nie powinny przebywać w temperaturze niższej niż 10-15 stopni. Rośliny lubią dużą wilgotność powietrza. Jeśli wilgotność jest za mała mogą usychać końcówki liści. Końcówki liści mogą usychać również ze względu na przelewanie awokado.
Rozmnażanie z pestki Z owocu awokado należy wyjąć pestkę, oczyścić i na 48 godzin włożyć do letniej wody. Po tym czasie wyjmujemy pestkę z wody i obieramy z brązowej skórki. Przygotowaną pestkę należy nabić na wykałaczki z trzech stron i taką konstrukcję opieramy na brzegach słoika tak, aby okrągły koniec pestki był zanurzony w wodzie a ostry koniec wystawał ponad naczynie. Dolny koniec nasiona musi być cały czas zanurzony w wodzie. Tak przygotowane nasiono odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce.


stat4u