Liczi w lecie

Moje liczi stoi na wschodnim parapecie. W godzinach porannych ma dużo bezpośredniego światła słonecznego. Teraz w okresie letnim dobrze sobie radzi. Jest podlewane woda przegotowaną i od czasu do czasu nawożone nawozem płynnym do roślin zielonych. Tak wyglądało 2 tygodnie temu. Na zdjęciu można zauważyć, że wyraźnie przechyla się w jedną stronę, w stronę światła. W ostatnim czasie trochę zaniedbałam przekręcanie rośliny, aby rosła równomiernie.

liczi 29.07

Uprawa liczi

Liczi jest długowieczne, w naturze może żyć nawet ponad 1000 lat, pochodzi z Azji. W naturze owocuje po 3-5 latach. Nie zrzuca liści na zimę. Młode liście początkowo są pomarańczowe lub czerwone, po pewnym czasie odbarwiają się na zielono.

Uprawa: Liczi w naszych warunkach klimatycznych jest trudne w uprawie, głównie z tego powodu, że potrzebuje dużo światła. W zimie najlepiej doświetlać rośliny. Liczi lubi dużą wilgotność powietrza, ciepło i zraszanie liści. Źle toleruje zasolenie gleby, zbyt twardą wodę, upał oraz zbyt niskie temperatury (poniżej 15st). Nie lubi przemoczenia i wiatru. Na złe warunki roślina reaguje usychaniem brzegów liści i późniejszym ich opadaniem. Co roku wiosną liczi należy przesadzać, można wtedy przyciąć korzenie. Gdy korzenie są zbyt gęste liczi ma utrudnione wchłanianie wody i składników odżywczych, co źle wpływa na jego kondycję.

Rozmnażanie z pestki: Nasiona liczi szybko tracą zdolność kiełkowania, należy więc wysiewać je zaraz po wyjęciu z owoców. Nasiona oczyszczamy i moczymy w ciepłej (około 30st) wodzie przez 2 dni, później wysiewamy poziomo na głębokości 1,5-2cm w ziemi torfowej. Podłoże musi być stale wilgotne a liczi najlepiej kiełkują w temperaturze 22-25st.

Kilkukrotnie próbowałam wysiać liczi, ale niestety bez powodzenia. Pod koniec maja 2013 przyjechała do mnie młoda roślinka liczi, która 31.05 wyglądała tak:

liczi 31.05