Następny szarańczyn strąkowy

Niestety szarańczyn, który wykiełkował rok temu, usechł jeszcze w czasie lata.

Właściwie zapomniałam już o pestkach które w zeszłym roku zostawiłam na wilgotnej wacie w zamkniętym słoiku. Pod koniec marca 2014 zajrzałam do tego słoika i okazało się, że dwa nasiona szarańczyna wypuściły korzonki. W tej sytuacji siewki przeniosłam do ziemi kwiatowej i postawiłam w słonecznym miejscu – czyli na wschodnim parapecie. Pierwsze zdjęcie jest z 08.04, jak ledwo pojawiły się liście właściwe.
szaranczyn01Drugie zrobiłam 23.05.14. tym razem szarańczyn rośnie szybciej niż te które miałam wcześniej. szaranczyn02

Nowy szarańczyn wykiełkował

Niedawno wykiełkował nowy szarańczyn strąkowy. Tym razem dostałam nieco wysuszone strąki szarańczyna (zbierane z zeszłym roku), z których wyłuskałam nasiona. Moczyłam je w wodzie około 2 doby i później włożyłam do słoika na wilgotną watę. Po niedługim czasie jedno z nasionek pękło i pojawił się korzonek. Taką maleńką roślinkę włożyłam do ziemi i po około 2 tygodniach wykiełkował mały szarańczyn.
Teraz wygląda tak jak na zdjęciu. Jeden z liścieni jest nieco uszkodzony, ale widać już powoli rozwijające się liście właściwe.

Szarańczyn rośnie wolno, czekam jak będzie się dalej rozwijał.

szaranczyn 17.05.13

Szarańczyn usechł :-(

Musze wam powiedzieć, że niestety szarańczyn strąkowy usechł 🙁
W ziemi w doniczce pojawiły się liczne bardzo małe szkodniki. Można je zauważyć praktycznie tylko przy podlewaniu, ponieważ unoszą się na powierzchni wody.
Najprawdopodobniej to te szkodniki były przyczyną uschnięcia roślinki. Małe korzonki szarańczyna nie przetrwały inwazji szkodników.

Te same szkodniki zaatakowały znaczną część moich roślinek. Na szczęście większe i starsze rośliny nie ucierpiały. Po zauważeniu szkodników całe rośliny oraz powierzchnię ziemi spryskałam specyfikiem przeciwko szkodnikom i wygląda na to, że teraz ich nie ma. Mam nadzieję, że się nie pojawią ponownie.

Pierwsze nasionko

Strąki szarańczyna zostały przywiezione z Izraela i zjedzone na początku sierpnia 2012. Dwa nasionka przez 2 dni namoczyłam w ciepłej wodzie, a później włożyłam do zakręconego słoika na zwilżonej wacie i odstawiłam w dość ciemne, ale ciepłe miejsce.
Po około 3 tygodniach z jednego nasionka wykiełkowała roślinka, którą do ziemi wsadziłam na początku września i postawiłam na parapecie. Niestety nagłej zmiany warunków roślinka nie przeżyła. Najprawdopodobniej zaszkodziło jej ostre słońce.

Szarańczyn strąkowy – uprawa

Szarańczy strąkowy inaczej drzewo karobowe jest drzewem pochodzącym z regionu śródziemnomorskiego, najczęściej spotykany w Izraelu. Jest to dorastające do 15m zimozielone drzewo. Może rosnąć na obszarach suchych i nieurodzajnych. Wymaga ciepłego klimatu.
Owoce mają kształt strąków w których znajdują się liczne, małe brązowe nasiona. Strąki są bardzo słodkie, zawierają do 50% cukrów.
Rozmnażanie z pestki
Ze strąków należy wyłuskać twarde małe nasiona i dokładnie je oczyścić. Po umieszczeniu w wilgotnym i ciepłym środowisku dość szybko kiełkują.